Menu Zavrieť

Káva a čokoláda

Príbeh začiatku pestovania a pitia kávy je jeden z najväčších a Súvisiaci obrázoknajromantickejších v histórii. Všetko sa to začalo v 8. st.nl, v Etiópii v provincii Kaffa. Existuje množstvo príbehov okolo objavenia vlastností kávového zrna. Jeden z nich hovorí, že Etiópsky pastier kôz si všimol, že po tom, ako kozy konzumovali kávové bobule boli oveľa sviežejšie. Tiež ochutnal tieto červené bobule a vtedy zistil ich povzbudivé účinky. O tomto sa zmienil v neďalekom kláštore, kde ich mnísi takisto ochutnali. Horká chuť im však nechutila a považovali to za diablovo dielo a hodili ich do ohňa, odkiaľ sa začala šíriť omamná vôňa praženej kávy. Neskôr začali experimentovať a začali variť nápoj, ktorý im pomáhal im zostať v bdelom stave dlho do noci.

Arabská Mekka patrila medzi najrušnejšie obchodné a pútnické mestá na svete. Prvá kaviareň bola otvorená práve v Mekke s názvom „KAVEH KANES“. Kaviarne sa tam rýchle rozrastali, stali sa miestom pre obchodné a spoločenské stretnutia.  Neskôr sa stali nástrojom politických aktivít a kaviarne boli potlačované a zakazované. Káva však bola natoľko obľúbená, že sa začala predávať aj iných mestách ako Damask, Aleppe. Hlavným prístavom a najrušnejším obchodným miestom na svete sa stala Mocha, podľa ktorého bola pomenovaná aj silná arabská káva.

Neskôr sa predaj kávy rozšíril aj do Európy, Ázie a Ameriky. Do Európy Súvisiaci obrázokju ako prví priniesli v 1615 benátski obchodníci. Prvá kaviareň bola otvorená v Benátkach pod názvom “ CAFE FLORIAN“, ktorá je dodnes najznámejšou kaviarňou na námestí sv. Marka.

V Amerike prvá zmienka o káve pochádza z roku 1668, kde vznikali kaviarne v mestách ako sú New York, Philadelphia, Boston a iných. Neskôr sa káva začala aj pestovať v oblasti Martinique, kávové stromy boli presádzané do oblasti  Francúzskej Guayany, Brazílie, Jamaicy.

V súčastnosti sa stala káva jednou z najobchodovanejších komodít na svete, ktorej spotreba stále rastie.